26 μαθητές τού Β΄ Αρσακείου Γυμνασίου Ψυχικού συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου «Αριστοτέλης» 2024. Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε ενδοσχολικά σε όλη τη χώρα και τα ελληνικά σχολεία τού εξωτερικού, την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, με την ευθύνη τού Τμήματος Φυσικής τού Πανεπιστημίου Αθηνών και τής Ελληνικής Εταιρείας Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.
Το Β΄ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια συγχαίρει τον μαθητή Ζιώγο Νικόλα τής Γ΄ τάξης για την κατάκτηση τού 3ου Βραβείου στον 84ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Μαθηματικών "Ο Ευκλέιδης" τής Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, για το σχολικό έτος 2023-2024.
Συνολικά έξι μαθητές από το Β΄ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού συμμετείχαν στον 12ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου, που πραγματοποιήθηκε από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.). Από τους έξι μαθητές, οι τρεις προκρίθηκαν στη β΄ φάση και τελικά διακρίθηκαν.
Οι μαθητές Ανδρόνικος Ορφέας και Καραμανώλης Φοίβος της Α' Γυμνασίου, καθώς και Μακρή Έλενα της Β΄ Γυμνασίου του Β' Αρσακείου Γυμνασίου Ψυχικού, διακρίθηκαν λόγω της επίδοσής τους στο Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Καγκουρό» του 2024.
Σγμαντικές διακρίσεις στους Πανελλήνιους Αγώνες Σκοποβολής πέτυχε μαθητής Ρηγόπουλος Ιωάννης τής Γ΄3 τάξης τού Β΄ Αρσακείου Γυμνασίου Ψυχικού. Οι Αγώνες διεξήχθησαν από τις 26 έως τις 30 Απριλίου 2024
Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 8 πενταμελείς ομάδες μαθητών τής Γ΄ τάξης τού Β΄ Αρσακείου Γυμνασίου Ψυχικού συμμετείχαν στους Μαθηματικούς Αγώνες που διοργάνωσε η ΦΕ στα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Σχολεία Εκάλης.
Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024 διεξήχθησαν οι ετήσιοι αγώνες στίβου μεταξύ των μαθητών των Αρσακείων Γυμνασίων Ψυχικού και Εκάλης, στον στίβο των Αρσακείων Σχολείων Ψυχικού.
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι 15οι Αρσάκειοι Ρητορικοί Αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν στα Αρσάκεια Θεσσαλονίκης, στις 19, 20 και 21 Απριλίου 2024.
Οι μαθήτριες Κεσκιλίδη Ερμίνα, Κότσιφα Κατερίνα, Κυραγιάννη Άννα-Μαρία, Μανιάτη Μίρκα, Μεταλληνού Ζωζώ, Μήνα Νάντια και Μπαμπίλη Κωνσταντίνα τού Β΄ Αρσακείου Γυμνασίου Ψυχικού προκρίθηκαν στον τελικό τού πανελλήνιου διαγωνισμού Κοινωνικής Επιχειρηματικότητας τού Βρετανικού Συμβουλίου, με την πρωτότυπη επιχειρηματική ιδέα τους "FEMINA".