Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024, τελευταία ημέρα λειτουργίας τού Νηπιαγωγείου για τη φετινή σχολική χρονιά, τα προνήπια και τα νήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης, φορώντας τα καλά τους ρούχα, αποχαιρέτησαν μαζί με τους γονείς τους τη Νηπιαγωγό τους, τη Διευθύντρια αλλά και όλο το εκπαιδευτικό, βοηθητικό και διοικητικό προσωπικό τού Σχολείου.
Λίγο πριν τη λήξη τής σχολικής χρονιάς, οι γονείς των μικρών μας μαθητών, τόσο των νηπίων όσο και των προνηπίων τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης, είχαν την ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από τη διδασκαλία τού μαθήματος των Αγγλικών.
Τις τελευταίες ημέρες τού Ιουνίου τού 2024, τα προνήπια και τα νήπια των τμημάτων που παρακολουθούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τής Πρωινής και τής Μεσημβρινής Απασχόλησης τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης, υποδέχθηκαν το καλοκαίρι, δημιουργώντας με πολύ κέφι όμορφες καλοκαιρινές κατασκευές.
Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024 τα προνήπια και τα νήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο αγρόκτημα «Farmamoo», όπου συμμετείχαν σε βιωματικό πρόγραμμα για τα ζώα από την εκπαιδευτική ομάδα «Αλκυόνη».
Με την ευκαιρία τής λήξεως τού σχολικού έτους 2023-2024, τα προνήπια και τα νήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης προετοίμασαν και παρουσίασαν, με τη βοήθεια και τη στήριξη των υπευθύνων νηπιαγωγών των τμημάτων και των υπευθύνων των εξειδικευμένων δραστηριοτήτων, μια θεατρική παράσταση γεμάτη λόγο, χορό, μουσική και τραγούδι!
Την Τετάρτη 15 Μαίου 2024 τα νήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης συμμετείχαν στο εθνικό φεστιβάλ άθλησης, φιλανθρωπίας και ψυχαγωγίας No Finish Line Athens (NFL), το οποίο διεξήχθη στην Αγορά τού ΟΑΚΑ.
Την Παρασκευή 5 Απριλίου και την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 τα νήπια και τα προνήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης πήγαν στον λαχανόκηπο τού Νηπιαγωγείου μας.
Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 τα νήπια και τα προνήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης πήγαν στον λαχανόκηπο τού Νηπιαγωγείου. Εκεί οι κηπουροί τού Σχολείου, τα καθοδήγησαν και τα βοήθησαν να πραγματοποιήσουν μία ακόμη φύτευση.
Εν όψει τού Πάσχα τα νήπια και τα προνήπια τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης έμαθαν για το νόημα τής μεγάλης αυτής γιορτής και για τα πολλά και ενδιαφέροντα πασχαλινά έθιμα τής πατρίδας
Τα νήπια και τα προνήπια των τμημάτων τής πρωινής και τής μεσημβρινής απασχόλησης τού Αρσακείου-Τοσιτσείου Νηπιαγωγείου Εκάλης δημιούργησαν, με πολύ κέφι, όμορφες πασχαλινές κατασκευές.