Ημερολόγιο Εκδηλώσεων ΦΕ

Ιούνιος 2024
Τον προηγούμενο μήνα   Τον επόμενο μήνα
Κ Δ Τ Τ Π Π Σ
week 22 1
week 23 2 3 4 5 6 7 8
week 24 9 10 11 12 13 14 15
week 25 16 17 18 19 20 21 22
week 26 23 24 25 26 27 28 29
week 27 30

Με επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή τής ομάδας FORENSICS των Αρσακείων – Τοσιτσείων Σχολείων τής Αθήνας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρητορικής στην Αγγλική Γλώσσα (Panhellenic Forensics Association Tournament).

Στο αγώνισμα Duet Acting οι συμμετέχουσες μαθήτριες Γιάλβαλη Μαρία και Γιαννέλου Ελένη-Δωροθέα  τού Β΄ Αρσακείου Λυκείου Ψυχικού έφθασαν τρίτες στον τελικό τού αγωνίσματος. Ακόμη η μαθήτρια Ντούνη Μαρία-Αικατερίνη, τού Α΄ Αρσακείου Λυκείου Ψυχικού, ανάμεσα σε 56 διαγωνιζόμενους απέσπασε εύφημο μνεία στο αγώνισμα Oral Interpretation – Comic.

Ο Διαγωνισμός διεξήχθη το διάστημα 4 έως 7 Απριλίου 2024 και φιλοξενήθηκε στα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη. Συμμετείχαν 450 μαθητές, που διαγωνίστηκαν στα αγωνίσματα Debate, Original Oratory, Impromptu, Group Discussion, Oral Interpretation (comic & dramatic) και Duet Acting (comic & dramatic). Τα σχολεία που συμμετείχαν στον διαγωνισμό είναι μέλη τού Panhellenic Forensics Association.
Συγκεκριμένα συμμετείχαν τα ακόλουθα σχολεία: American Community Schools, American Farm School, Anatolia College, Arsakeia – Tositseia Schools of Athens, Byron College, Campion School, Ekpedeftiki Anagennisi, Ekpedeftiria N. Bakogianni, Geitonas Schools, Hellenic American Educational Foundation, I.M. Panagiotopoulos School, Ionios School, Kastritsi School of Patras, Kessaris School, Mandoulides Schools, the Moraitis School, Pierce – The American College of Greece ACG, Pinewood International School, St Catherine’s British School, St Lawrence College.

Τα Αρσάκεια – Τοσίτσεια Γυμνάσια και Λύκεια Ψυχικού και Εκάλης συμμετείχαν με 33 μαθητές, οι οποίοι παρακολουθούν το πρόγραμμα Debate & Forensics είτε στην πρωινή ζώνη είτε στον Απογευματινό Όμιλο ή και στα δύο. Στα άλλα αγωνίσματα σημειώνεται ενδεικτικά: η μαθήτρια Παπαποστόλου Άννα, τού Β΄ Αρσακείου Λυκείου Ψυχικού, στερήθηκε την εύφημο μνεία για μισό βαθμό στο αγώνισμα Original Oratory, η μαθήτρια Γρυλλάκη Δανάη-Δήμητρα, τού A΄ Αρσακείου Τοσιτσείου Λυκείου Εκάλης, κατέλαβε την 11η θέση στο αγώνισμα Impromptu ανάμεσα σε 78 διαγωνιζόμενους, η Κουλουμπή Γεωργία, τού Β΄ Αρσακείου-Τοσιτσείου Λυκείου Εκάλης, κατέλαβε τη 15η θέση στο αγώνισμα Oral Interpretation Dramatic ανάμεσα σε 60 διαγωνιζόμενους, ο μαθητής Κουτσιμάνης Γεώργιος, τού Γενικού Αρσακείου Λυκείου Ψυχικού κατέλαβε την 27η θέση στο αγώνισμα Group Discussion.

Αναλυτικότερα οι μαθητές και τα αγωνίσματα στα οποία συμμετείχαν είναι:

  • Debate
    Ομάδα Α: Βαγγελάτου Σταυρούλα (Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Όμιλος), Παλλαντζάς Αθανάσιος (Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Μαλάμου Παρασκευή (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Όμιλος), Σιεμέκη Νικολέτα (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος)
    Ομάδα Β: Γαντέ Αναστασία (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Όμιλος), Λύτρα Θάλεια-Ειρήνη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Μανδήλη Άννα (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Παναγιωτοπούλου Κερασία-Καλλιρρόή (Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος)
  • Group Discussion
    Κουτσιμάνης Γεώργιος (Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη), Μορντουντάκ Ειρήνη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη), Παπαδήμα Δανάη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη), Σαββίδου Αικατερίνη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Τσόχου Ελένη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού)
  • Oral Interpretation Dramatic
    Κουλουμπή Γεωργία, (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη), Μπακάλη Δανάη-Παναγιώτα (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη), Ορουντιώτη Αλεξίου Αναστασία- Αικατερίνη (Γενικό Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη), Πανταζάτου-Λιβιέρ Αγγελική (Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη)
  • Oral Interpretation Comic
    Ζαννή Ελισάβετ (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη), Ντούνη Μαρία-Αικατερίνη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη), Σταμούλη Όλγα-Ελισάβετ (Α΄ Αρσάκειο Τοσίτσειο Γυμνάσιο Εκάλης, Ζώνη), Τσόχου Ελένη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού)
  • Original Oratory
    Δεληγιαννάκη Ηλέκτρα-Στυλιανή (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη), Δεληγιαννάκη Μελίτη-Ελένη (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη), Λαμπάκη Παναγιώτα-Λυδία (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη), Παπαποστόλου Άννα (Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού), Πασχάλη Σοφία (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη), Ποριώτη Άλκηστη (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού)
  • Impromptu
    Σιεμέκη Νικολέτα (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Γρυλλάκη Δανάη-Δήμητρα (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη και Όμιλος), Νόστιμου Μιχαέλα-Κωνστάντια (Β΄ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Παναγιωτοπούλου Κερασία-Καλλιρρόη (Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Ζώνη και Όμιλος), Σαρίδου Σοφία (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη και Όμιλος)
  • Duet Acting Dramatic
    Γιάλβαλη Μαρία – Γιαννέλου Ελένη Δωροθέα (Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού)
  • Duet Acting Comic
    Δημητριάδη Δανάη-Σοφία (Α΄ Αρσάκειο Τοσίτσειο Γυμνάσιο Εκάλης, Όμιλος) – Κιοσσέ Ιωάννα-Ελένη (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης, Ζώνη)

    Οι μαθητές προετοιμάστηκαν από τις υπεύθυνες καθηγήτριες τού προγράμματος και των Ομίλων Ψυχικού και Εκάλης κ. Μαρία Δημητροπούλου, Αποστολοπούλου Έλενα, Αγγελοπούλου Αντωνία και τον προπονητή Debate των Ομίλων και απόφοιτο τού Β΄ Αρσακείου-Τοσιτσείου Λυκείου Εκάλης, Δημήτρη Κόλλια, οι οποίοι μαζί με τη δρ Σοφία Ραπτάκη, υποδιευθύντρια τού Β΄ Αρσακείου Λυκείου Ψυχικού, συνόδευσαν τους μαθητές στη Θεσσαλονίκη και πλαισίωσαν τη διοργάνωση ως κριτές. Καταλυτική υπήρξε η συμβολή τής κ. Μόνικας Κολοκοτρώνη, θεατρολόγου τού Β΄ Αρσακείου Δημοτικού Ψυχικού, η οποία σκηνοθέτησε το ντουέτο των μαθητριών και βοήθησε στην προετοιμασία τους.
    Η συμμετοχή στον Διαγωνισμό Ρητορικής στην Αγγλική Γλώσσα διευρύνει τους ορίζοντες των μαθητών, οπλίζει την εκπαιδευτική φαρέτρα τους με πλούσιες εμπειρίες και γνώσεις και τους δίνει δεξιότητες ζωής για το μέλλον τους.